Vystoupení k novele zákona o léčivech

Vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, chtěla bych podpořit návrh paní senátorky Dernerové. Týká se to vývozu, což je celkem docela nebezpečná záležitost, která by měla být, jak ona říká, ošetřena. Netýká se to domácího využití pro domácí účely, jako např. pro léčbu nějakých ran apod. Tam si dovedu představit, že by to být nemuselo.

Čili jedná se o otázku vývozu, se kterým by nemuselo být vždycky vhodně nakládáno.

A pak bych se chtěla ještě vyjádřit k elektronické preskripci. Myslím si, že takovéto návrhy, které jsou takto kategorické a nepřipouštějí žádné výjimky, jsou zásadně špatně. Například já nevím, jak si sama budu předepisovat recepty, když nemám svoji praxi, kde bych měla připojený počítač apod., a budu si chtít něco předepsat, nebo své rodině či svým známým, a nebudu to moci normálně učinit rukou receptem.

Buď budou nějaké výjimky, ty se budou definovat, kdo všecko má tyto výjimky, a bude to platit třeba jenom ve velkých nemocnicích, kde je preskripce propojena. A tam si dovedu představit, že to může být i nařízení. Ale jinak v malých soukromých praxích nebo vůbec v soukromých praxích a u jednotlivců, kteří si třeba předepisují pro své vlastní potřeby, to vidím jako úplně nesmyslné. Jde o to, abychom tady zase neprojednávali za několik málo měsíců pozměňující návrhy. Děkuji.4. schůze Senátu | 2. den schůze | 31. 1. 2013 | 16:45:32 - 16:47:13
Zdroj: http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/vystoupeni?O=9&S=&PID=265&ORG=Sen%E1t