V Česku stále chybí podpora, která by systematicky propojovala byznys a výzkum

Výhra pro obě strany

Cíl setkání, jaké uspořádala Technologická agentura, spočívá také v hledání cest k provázání byznysu s výzkumem. V tomto ohledu mají vědkyně jasno – v Česku stále chybí podpora, která by oba světy systematicky propojovala. „Například pokud má někdo na Tchaj-wanu zajímavou myšlenku, dostane do 30 dnů grant, jde do tamního technologického centra a rok si může své nápady ověřovat. Pokud se to povede, idea se dále rozvíjí až třeba ve firmu,“ uvádí vědkyně, manažerka a politička Eva Syková.

Podle jejích představ by v tuzemsku mohlo fungovat několik takových center. Stejně jako v Německu, kde vědci hledají oporu ve Fraunhoferových ústavech. „Tyto instituce mají určitý rozpočet na provoz a slouží jako zázemí. Jedinci i firmy sem mohou přijít s nápadem, dostanou základní podporu a i část peněz na rozvoj,“ říká žena, která se věnuje výzkumu chorob mozku, míchy a kmenových buněk. Velice ráda by podobná centra měla i v Česku, vidí v nich totiž velký léčebný i byznysový potenciál, třeba v oblasti biomedicíny. „Dříve jsme u nás vyráběli všechny drobné přístroje, třeba měřiče tlaku. Dneska vše draze kupujeme ze zahraničí, přitom bychom to mohli klidně vyrábět sami i exportovat do zahraničí. Přicházíme o příležitosti,“ říká Syková.

Upozorňuje na projekt Gama, kam vědci posílají své nápady například z oblasti biomedicíny, chemie či lékařství a firmy tyto nápady následně využívají v byznysu. „Dostali jsme dotaci téměř 18 milionů korun, máme vlastní grantovou agenturu s komisí složenou z vědců i z podnikatelů, která hodnotí přihlášené projekty. Na konci celého procesu musí být výstup využitelný jako certifikovaná metodika, užitný vzor nebo patent, o který má nějaká firma zájem,“ konkretizuje Syková.

...

Hospodářské noviny | 2.2.2015 | Str. 19 | Kateřina Adamcová