Senátorský zákon o Šumavě získal podporu horní komory

Praha 23. dubna (ČTK) - Senát podpořil v prvním kole projednávání návrh části svých členů, kteří chtějí Národní park Šumava vymezit zákonem. Navrhují mimo jiné rozšířit první zónu v NP Šumava na 26,5 procenta území parku, která nebude zcela bezzásahová. Senát normu podpořil přes kritiku vědců, ekologů i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ti namítají, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny.

...

Senátorka a profesorka Eva Syková (za ČSSD) poukázala na negativní stanovisko desítek vědců a zástupců ekologických organizací k senátorské předloze. Podle nich je prý návrh v rozporu s evropským právem a "zcela ignoruje veškeré vědecké poznatky o ochraně přírody v Národním parku Šumava". "Chcete věřit výše uvedenému kvantu vědců, nebo hrstce starostů či politiků, kteří jsou v ochraně přírody naprostými diletanty?" dotázala se senátorka. Její návrh na zamítnutí předlohy podpořilo jen pět senátorů.

 Proti jejímu hodnocení se zastánci předlohy ohradili. "Právě vědci a někteří politici přivedli Šumavu do stavu, ve kterém je," oponoval Eybert, Poukázal na škody, které kvůli jejich přístupu na Šumavě napáchal kůrovec. "Šumava přestala být zelenou střechou Evropy," prohlásil senátor.

 Jenže senátní zákon by podle kritiků například umožnil lovit zvěř všude mimo obce či usnadnil výstavbu kontroverzních projektů, například lanovky na Hraničník v oblasti Smrčiny, kde žije tetřev hlušec. Zákon také navrhuje, aby se v lesích NP hospodařilo tak jako v komerčních. Zavádí i daňové kompenzace a nerovné finanční náhrady pro obce na území parku.

...

Zpravodajství ČTK | 23.4.2014 | mrz