S ovzduším na Spořilově pomohou vědci

PRAHA Další měření kvality ovzduší na pražském Spořilově už není potřeba. Magistrát města uznal, že ovzduší na sídlišti, kudy projíždí desítky tisíc kamionů denně, je skutečně špatné. Nyní se chce soustředit na nápravu.

Budoucností nejznečištěnějšího sídliště v Česku se včera zabývala na magistrátu pracovní skupina složená z politiků, zástupců Státního zdravotního ústavu a místních občanských sdružení. Náměstek primátora Jiří Nouza na žádost senátorky Evy Sykové pozve na příští jednání i významné české vědce, kteří se v minulosti podíleli na měření či analýze ovzduší na Spořilově. Jde například o Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd nebo Michala Vojtíška z Fakulty strojní ČVUT.


 Vědci na Spořilově zjistili mnohem horší hodnoty pro prachové částice a rakovinotvorný benzo(a) pyren, než naměřil Státní zdravotní ústav na objednávku magistrátu. Ten jim však dosud nenaslouchal a výsledky jejich měření spíše bagatelizoval. „Není důvod, aby na jednání nebyli, budou pozváni. Když budou jejich nápady konstruktivní, tak k nim přihlédneme,“ uvedl k tomu pro LN náměstek Nouza.

...

Lidové noviny | 19.4.2014 | Strana 2 | char