Kdo jsem

Narodila jsem se v roce 1944 v Rožmitále pod Třemšínem, v rodině zaměřené na vzdělávání a na výchovu vedoucí ke všestrannému rozvoji dětí. Od mládí mám ráda sport, pohyb, hraji tenis a ještě nedávno jsem i aktivně lyžovala. Rodiče podporovali nejen vzdělání, ale i náš kulturní rozvoj, mezi mé koníčky patří hudba. Co považuji za důležité je, že jsme byli vedeni k samostatnosti, k formulování svých názorů, často jsme doma debatovali.

Má cesta k medicíně byla ovlivněna náhodou, dnes říkám, že jsem měla štěstí. Po skončení gymnázia jsem nedostala z politických důvodů doporučení ke studiu na vysoké škole. Kdyby tomu tak bylo dnes, pokračovala bych nejspíše v podnikatelské tradici a vedla firmu svého otce.  Maminka tehdy pracovala na lékařské fakultě a tak věděla o existenci závodní školy práce pro laborantky při ČSAV. Tam byla naděje, že po několika letech praxe obdržím doporučení na VŠ. Proto jsem se přihlásila a v roce 1960 si mě vybral jako budoucí laborantku do Fyziologického ústavu Dr. Jan Bureš, vynikající český neurovědec, celosvětově uznávaný odborník s kontakty po celém světě. Byla jsem v prostředí mezinárodní spolupráce, kde se praktikovala věda na profesionální úrovni, to na mě nesmírně zapůsobilo.

Pod vedením manželů Burešových jsem brzy začala plnit samostatné úkoly a v té době jsem se rozhodla, že chci studovat medicínu, dělat vědu a pomáhat tak pacientům. Po třech letech jsem šla na medicínu s výborným doporučením, ale do laboratoře jsem chodila po celou dobu studií.

V roce 1976 jsem se stala samostatným vědeckým pracovníkem. V roce 1983 jsem založila a vedla Laboratoř neurohumorálních regulací, vytvořila tým vlastních spolupracovníků a v roce 1991 jsme přešli do Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který sídlí v Praze  4 – Krči. A tak se mým druhým domovem, kde již tři desítky let trávím většinu svého času, stala Praha 4.

Do Senátu jsem kandidovala právě proto, že mi na Praze 4 velmi záleží. Mé životní zaměření a zkušenosti mne předurčují především k zájmu o vědu a školství, zdravotnictví, ochranu životního prostředí a sociální otázky. To jsou oblasti, v nichž jsem připravená pomoci řešit nejnaléhavější úkoly a problémy společnosti.