K registraci přípravků určených k umělému ukončení těhotenství

Obecně si jako vědkyně a lékařka myslím, že je třeba respektovat právo ženy na rozhodování o vlastním zdraví. Jsou situace, kdy je těhotenství vynucené, nebo závažně ohrožuje fyzický či psychický stav matky. To však neznamená, že bych nebrala v úvahu etický rozměr přerušení těhotenství.

Co se týká přípravků s účinnou látkou mifepriston nebo misoprostol, v ČR byly registrovány koncem června 2013. Ministr zdravotnictví na to nemá přímý vliv, o registraci léčivých přípravků rozhoduje Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). Registrace těchto přípravků neproběhla pouze v ČR, ale v několika dalších zemích EU v rámci tzv. evropské registrační procedury. Důležité je, že uvedené přípravky je v ČR možné získat pouze na předpis lékaře specialisty (v oboru gynekologie a porodnictví). Nelze jej také vyzvednout v lékárně, ale výhradně v zařízení s lůžkovou péčí.

Osobně souhlasím s názorem, že je lepší, když je přípravek oficiálně registrován a existuje kontrola nad jeho distribucí, než když registrován není a distribuuje se pokoutně (v poslední době zejména prostřednictvím internetu).


Odpověď na dotaz paní Horákové | parlamentnilisty.cz | 25. 7. 2013
Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Prof-MUDr-Eva-Sykova-DrSc-13064/otazka/registrace-potratoveho-pripravku-Mifegyne-20695